Praha – Platit 30 korun v ordinaci by lidé podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta neměli, když je nevyšetří lékař. Pokud chodí například na injekce na alergologii nebo na sérii infuzí při onkologické léčbě, neměli by platit, když je neviděl lékař a sestra jim jen dala injekci. Cikrt řekl, že po zavedení poplatků přichází na ministerstvo dopisy od občanů. Často je trápí, že zaplatili, i když jim reálně nebylo provedeno nic.

“My říkáme lidem, když jste neviděli doktora, neplaťte. Je to poplatek za návštěvu doktora, ne sestry. Když lékaře vidíte, tak sledujte, co s vámi dělá. Když si nejste jisti, tak se zeptejte, toto je klinické vyšetření?” shrnul ministerské rady mluvčí.

Když například sestra účtuje poplatek za injekci, obvykle se podle Cikrta ukáže, že je to jen proto, aby mohl lékař vykázat pojišťovně injekci i s klinickým vyšetřením. Za to má více peněz. Někdy se pacientovi může zdát, že lékař žádné vyšetření neudělal, ale dělá je. Například na genetice pacienta neprohlížejí, tam spočívá vyšetření v rozhovoru. Nebo na kožním se lékař vlastně jenom “dívá”, ale to je specifikum tohoto oboru, že vady na kůži dokáže posoudit pohledem.

Své zvláštnosti má i placení, když je pacient trvale sledován pro konkrétní chorobu. Dispenzarizace je u praktika nebo odborného lékaře, který sleduje a vyšetřuje člověka pro tuto chorobu. Od poplatku 30 korun jsou osvobozeny dispenzarizované děti od jednoho roku do 18 let, ale jen když jde o vyšetření v souvislosti s touto chorobou. Když je to jiné onemocnění, nebo třeba úraz, platí i ony. Stejně tak platí za den v nemocnici nebo na pohotovosti a za léky.

V dispenzární péči jsou například pacienti po ukončené léčbě rakoviny. Chodí na kontroly, zda se nemoc nevrátila. Poplatek dávají vždy, když je provedeno klinické vyšetření, řekl předseda České onkologické společnosti a přednosta hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno profesor Jiří Vorlíček.

Naproti tomu když chodí pacient na chemoterapii, záleží podle Vorlíčka na okolnostech. Podle stavu a situace nemusejí mít klinické vyšetření každý den, kdy je jim infuze podávána. “Když je vše v pořádku, stačí klinické vyšetření dvakrát týdně, pak platí poplatek,” vysvětlil profesor. Dodal, že se zatím s problémy kvůli placení nesetkal. Pacienti platili, jen se ptali, zda si třicetikorunové lístky na úhradu návštěvy koupit do zásoby.

Autor: ČTK

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář