Microsoft v pondělí uvolnil k testování vybranými odborníky kancelářský balík Office 2010. Firma chce k testování přizvat desítky tisíc lidí. Nový produkt uvede na trh v první polovině příštího roku. Zjednodušená verze má být zdarma přístupná na internetu.

Právě bezplatná internetová verze Office 2010 je podle dnešního vydání Financial Times útokem na Google. Ten se dlouhodobě snaží obrátit pozornost uživatelů k webovým aplikacím na úkor programů instalovaných přímo v počítači. Provozuje službu Google Docs, umožňující vytvářet, upravovat a sdílet na internetu textové dokumenty, tabulky i prezentace. A minulý týden Google oznámil, že pracuje na vývoji operačního systému Google Chrome, který by měl s aplikacemi na internetu intenzivně pracovat.

ČTĚTE TAKÉ: Operační systém od Googlu má podporu velkých výrobců

Google Docs umožňují vytvářet a sdílet dokumenty na internetu.

Bezplatná verze Office pravděpodobně sníží tržby za prodej licencí na instalaci plné verze Office 2010 jen málo. Podle analytiků ale její zavedení představuje jeden z nejradikálnějších kroků Microsoftu ve snaze přeorientovat své softwarové aktivity na internet, píší Financial Times.

Na internetu bude k dispozici zjednodušená verze, kde bude možné přes prohlížeč pracovat s dokumenty ve Wordu, PowerPointu, Excelu a OneNote. Přestože půjde o jednodušší verzi, i tak nabídne plnou službu jako internetoví rivalové, například Google Docs, uvedl šéf podnikové divize Microsoftu Stephen Elop.

ČTĚTE TAKÉ: Vyhledávač Bing vytáhl do souboje s Googlem
Novým vyhledávačem Bing si Microsoft v USA polepšil

Google uvádí, že jeho bezplatné softwarové aplikace využívá 15 milionů lidí. Platících zákazníků prémiové verze má ale jen statisíce.

Microsoft Office zatím dominuje trhu (na snímku Word 2007).

Microsoft proti tomu uvádí, že jeho Office má ve svých osobních počítačích půl miliardy lidí, i když polovina z nich užívá pirátské kopie. Služba bude bezplatná pro 400 milionů registrovaných uživatelů Microsoft Live. K dispozici jí bude mít i 90 milionů zaměstnanců, jejichž zaměstnavatelé platí Microsoftu na základě ročních smluv.

Bezplatná verze Office ale celkovou ekonomiku Microsoftu neohrozí, uvedl analytik Tom Austin z agentury Gartner. Microsoft většinu zisku vytváří prodejem podnikovým odběratelům a od verze Office v počítači zřejmě ustoupí jen relativně malý díl mezi domácími uživateli, dodal pro Financial Times analytik Matt Rosoff.

Office bude následovat po novém operačním systému Windows 7, který Microsoft uvede letos na podzim. Předchozí verze Office se začala na tuzemském trhu prodávat v březnu roku 2007.

Foto: Microsoft, Google

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář