NASA a společnost Microsoft oznámily dohodu o spolupráci na zpřístupnění obrovského množství snímků Marsu a Měsíce veřejnosti. Stane se tak prostřednictvím internetové aplikace WorldWide Telescope. Před několika týdny přišel s virtuální prohlídkou Marsu také konkurenční Google Earth.

NASA poskytne Microsoftu více než 100 terabytů obrazových dat. Pro představu: archivována na DVD by zaplnila 20 tisíc disků. Veřejnost k nim získá přístup v dosud blíže neurčeném termínu během letošního roku.

Aplikaci WorldWide Telescope Microsoft spustil v květnu 2008 jako reakci na režim Sky (Obloha) programu Google Earth. V obou programech mohou uživatelé prohlížet virtuálním dalekohledem nejrůznější kosmické objekty, pohybovat se po obloze a přibližovat si detaily podobně jako při prohlížení internetových map zemského povrchu. K dispozici je i množství informací o vesmíru, takže programy mohou sloužit i při výuce.

Microsoft tedy nyní chystá rozšíření své služby o mnoho detailních snímků povrchu Marsu a Měsíce. NASA poskytne například data ze sond Mars Reconnaissance Orbiter (na oběžné dráze kolem Marsu od roku 2006) a Lunar Reconnaissance Orbiter (měla by odstartovat v květnu).

Prohlídku Marsu nabízí i aplikace Google Earth.

Google nabízí prohlídku Marsu už nyní. Začátkem února rozšířil svůj program Google Earth o virtuální návštěvu rudé planety a také o reliéf dna světových oceánů.

V březnu v programu přibyly i historické mapy Marsu a ?přímý přenos” – aktuální snímky ze sond Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář