Biologové v Mexiku chtějí označkovat stovky žraloků u tichomořského pobřeží. Tento krok jim má pomoci pochopit příčinu nezvyklé smrtící vlny útoků žraloků na člověka, kterou Mexiko v posledním měsíci zažilo, napsala agentura Reuters.

Žraloci v blízkosti turistického střediska Ixtapa-Zihuatanejo na jihozápadě Mexika zabili dva surfaře a zranili dalšího. Šlo přitom o první smrtelné útoky žraloka u mexického tichomořského pobřeží za posledních 30 let.

Biologové nyní chtějí žraloky označkovat a požádat rybáře, aby jim hlásili jejich pohyb, pokud se s nimi někde setkají. Malá skupina žraloků má dostat elektronické zařízení, které bude přenášet údaje o jejich pohybu a chování prostřednictvím rádiových frekvencí, řekl ministr životního prostředí mexického státu Guerrero Sabas Arturo de la Rosa.

Značkování žraloků má začít asi za dva měsíce a následná studie pohybu žraloků potrvá rok. “Potřebujeme pochopit ‘proč’ tito živočichové připlouvají tak blízko k pobřeží státu Guerrero, což je velmi nezvyklé,” dodal ministr.

Vědci hodlají použít speciální rybářské sítě, aby pochytali žraloky v této oblasti, pak je označkují a znovu pustí do moře, vysvětluje José Leonardo Castillo, odborník na žraloky z Národního ústavu rybolovu, který je do projektu zapojen. Rybáři, kteří narazí na označeného žraloka a podají o něm zprávu, dostanou odměnu, dodal.

Zdroj: www.tyden.cz 

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář