Na základě snímků pořízených pozemským radarem vytvořila NASA dosud nejdetailnější model měsíčního povrchu poblíž jižního pólu. Svahy jsou tu až pětatřicet stupňů příkré a spojují krátery čtyři kilometry hluboké s horami šest kilometrů vysokými. NASA přesto slibuje, že by chtěla přistát právě tady.

Tak husté vrstevnice a tak prudké a dlouhé svahy nejsou nikde na Zemi. Prohlubně na Měsíci jsou čtyřikrát hlubší než americký Grand Canyon. NASA přesto plánuje právě zde přistát s lidskou posádkou, možná zde dokonce založit měsíční základnu. Konkrétně ve dvacet kilometrů širokém Shackletonově kráteru. Detailní radarové záběry území prý plánovače měsíční mise neodradily.

Data pro vytvoření modelu získala vesmírná agentura v roce 2006, když využila jedinečného natočení oběžnice, které se opakuje pouze jednou za sedmnáct let. Během čtyř týdnů tak třikrát vypálila z Goldstonského radaru se sedmdesátimetrovým ?talířem” devadesát minut trvající signál, jehož odraz od měsíčního povrchu pak dvě čtyřiatřicet metrů široké antény přijaly. Vznikla tak mapa prostoru o velikosti 640 na 400 kilometrů s velmi detailním rozlišením, kdy jeden bod na mapě představuje dvacet metrů ve skutečnosti. Výška každého takového bodu byla měřena s přesností na pět metrů. Takový záběr Země by dokázal odhalit například jednotlivé domy.

Většina jižného pólu je téměř neustále zalitá sluncem, pochopitelně až na stinné svahy hlubokých kráterů. Právě zde by se dle měření několika sond měl ukrývat led, který by se v případě stavby základny mohl stát velmi užitečným zdrojem vody, a po rozbití na kyslík a vodík i paliva.

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář