Čínské ovoce, které nasytí i obry, kroužilo dva týdny kolem zeměkoule! Přesněji řečeno ? semínka, z nichž byla nebývalá úroda počata.

Semínka vystřelili do vesmíru
Zapomeňte na Mičurina! Číňané nyní vyšlechtili giga ovoce a zeleninu. Nejmonstróznější plody světa byly kultivovány ve sklenících. Semena, z nichž nebývale velká úroda vyrostla, byla nejprve vystřelena do kosmu a až poté zaseta. V roce 2006 vyslala Čína na oběžnou dráhu 2000 semínek. Úspěch na sebe nedal dlouho čekat.

Vesmírná mikrogravitace
Čínští vědci se semeny z kosmu experimentují už od osmdesátých let minulého století. Za nebývalou úrodou stojí prostředí téměř nulové gravitace (mikrogravitace), které panuje na oběžné dráze. Vesmírná zelenina jen nejen mnohonásobně větší, ale také daleko rychleji roste.

Dýně váží metrák
A jak zmiňované ovoce a zelenina vypadají? Tak třeba rajče váží skoro deset kilo, chilli papričky zase měří nebývalých 23 centimetrů, dýni (97 kg) zdvihne jen statný kulturista. Vše vyrostlo na půdě čínské Akademie zemědělských věd a podle Číňanů je tímto celosvětová potravinová krize zažehnána. Ovoce a zelenina XXL totiž nasytí daleko více lidí než jejich ?scvrklí? příbuzní. S hladomorem se potýká samotná Čína, která má 1,3 miliardy obyvatel a jejíž zemědělské půdy musely ustoupit výstavbě továren.

Prý je to i zdravější
Proč vlivem času stráveného na orbitu semena mutují, nedokáží uspokojivě vysvětlit ani samotní vědci. Předpokládají ale, že za vším stojí kromě mikrogravitace také vesmírná radiace, jíž jsou semena vystavena. Zároveň jedním dechem ujišťují, že jsou produkty vesmírných semen zdravotně nezávadné. Dokonce je v nich více vitaminu C a zinku.

Západní vědci se ovšem k čínským pokusům staví zatím skepticky.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář