Praha – Zástupci české vlády v úterý okolo čtvrté hodiny odpolední našeho času podepsali ve Washingtonu Memorandum o porozumění. To je prvním zásadním krokem ke zrušení stávající vízové povinnosti při cestě českých občanů do USA.

“Je to pro mě další historický okamžik, stali jsme se průkopníky pro všechny země Evropské unie,” prohlásil premiér v reakci na podpis Memoranda. Za americkou stranu byl signatářem dohody ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff. ?Moje vláda chtěla pokračovat v rozšiřování svobody a odstraňování bariér,? uvedl předseda české vlády.

Jeho nadšení ale nesdílí opozice. ?S námi to nikdo ani nekonzultoval,? řekl Deníku předseda zahraničního výboru Sněmovny Jan Hamáček. Obsah memoranda byl podle něj až do minulého týdne neznámý jak pro Evropskou komisi, tak pro Slovinské předsednictví EU. Komise má podle něj výhrady hlavně proti českému způsobu vyjednávání. ?Kdybychom jednali společně s Evropou, mohly být podmínky mnohem lepší,? říká Hamáček.

Memorandum ale rozhodně neznamená volné cestování Čechů do USA. Víza se totiž pouze nahradí elektronickými formuláři pro vstup do země. Jaké informace budou v jeho rámci Američané požadovat, se stále neví. V textu Memoranda, který má Deník k dispozici, totiž konkrétní požadovaná data obsažena nejsou.

Zdroj: azpravy.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář