Před osmi lety se nedaleko letiště Charlese de Gaulla u Paříže zřítil nadzvukový letoun Concorde společnosti Air France. Katastrofu nepřežilo sto cestujících, devět členů posádky a čtyři lidé na zemi.

Nadzvukový dopravní stroj startoval z letiště Charlese de Gaulla 25. července 2000. Na palubě letu 4590 byli hlavně němečtí turisté, kteří luxusním letadlem mířili na dovolenou v Karibiku. Když se Concorde řítil po startovací dráze, objevil se pod pravým křídlem dlouhý chvost plamenů. Letadlo však už překročilo rychlost, při které mohlo bezpečně zastavit. Piloti proto stroj zvedli do vzduchu. Hlásili selhání motoru a mířili na blízké letiště Le Burget, kde chtěli nouzově přistát. Nedoletěli. Stroj se zřítil nedaleko dálnice na motorest. Na zemi zahynuli čtyři lidé.

Concorde byl pýchou evropského letectví. Vznikl ve spolupráci Velké Británie a Francie. Cestující začal dvojnásobnou rychlostí zvuku vozit v roce 1976. Cestu přes Atlantik zvládnul za čtyři hodiny. I když kabina pro cestující nebyla příliš prostorná, palubní servis byl pověstný svým luxusem. Ostatně tomu odpovídaly i ceny letenek.

Při vyšetřování nehody se zjistilo, že startující Concorde najel na kovovou lamelu. Ta na dráhu vypadla z jiného letadla. Kus kovu prorazil pneumatiku podvozku, jejíž zbytky zasáhly křídlo a poškodily nádrže plné leteckého benzinu. Palivo začalo hořet.

První nehoda Concordu byla i jeho poslední. Letadla se sice ještě na tři roky vrátila do vzduchu, ale v roce 2003 je Air France a British Airways definitivně uzemnily. Dnes si je nadšenci letectví mohou prohlédnout v muzeích.

V anglickém Bristolu včera otevřeli muzeum, ve kterém návštěvníci uvidí jako hlavní atrakci Concorde 216 z poslední série. Bylo to právě v Bristolu, kde se tato luxusní letadla začala vyrábět.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář