Zhubnout, aniž by bylo nutno více se hýbat nebo upravit jídelníček? Mnozí o tom sní, šarlatáni se předhánějí v zaručených návodech. Řešení však kupodivu existuje. A nepřišli s ním nějací obchodníci s deštěm, ale biologové z prestižní americké kliniky Mayo a z Iowské univerzity.

Píší o něm v aktuálním vydání časopisu Cell Metabolism. Má pouze jeden háček: zatím funguje pouze u myší. Vědci jim zablokovali kanály, jimiž do svalových vláken proudí molekuly ATP využitelné jako zdroj energie. Svaly si s novou situací poradily, ale pouze za cenu nižší efektivity. Při stejném výkonu spálily více energie, protože její velkou část přeměnily na odpadní teplo.

ČTĚTE TAKÉ: Nadbytečná kila trápí více než polovinu Čechů

?Svým způsobem se může zdát paradoxní bojovat proti něčemu, co se osvědčilo jako velmi efektivní systém zásobování svalů energií, na druhou stranu je také paradoxní, že mnoho z nás dnes má nadbytek jídla a minimální potřebu se pohybovat,” říká Leonid Zingman z Iowské univerzity. Způsob, jímž lidské svaly hospodaří s energetickými zdroji, se totiž evolučně vyvinul v podmínkách, které už v civilizovaném světě dávno neplatí. Mechanismus určený k přežití dlouhých období hladu nás nyní obaluje nadbytečným tukem.

Myši zhubly, i když dostávaly potravu bohatou na tuky, ale zaplatily za to nižší výkonností. Kdyby lidský organismus zareagoval stejně, člověk by sice shodil nadbytečná kila, ale místo v atleta by se proměnil v padavku. K prakticky využitelné terapii je proto stále daleko. Prozatím tedy nezbývá než vsadit na osvědčené metody – méně a zdravěji jíst, více se hýbat.

Zdroj: tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář