Chicago – Skutečně kvalitní manželská hádka může mít blahodárné účinky na zdraví. Tvrdí to nejnovější studie amerických vědců, kterou ve svém lednovém vydání zveřejnil odborný časopis pro rodinné vztahy Journal of Family Communications.

V domácnostech, jejichž členové nejsou s to ventilovat vzájemný hněv a vztek, je míra úmrtnosti partnerů dvakrát vyšší než u manželských párů, v nichž to aspoň jeden z partnerů dokáže, vyplývá ze studie, která po dobu 17 let sledovala 192 amerických manželských dvojic.

V manželských párech, které spolu žijí déle než 17 let, je pak riziko úmrtí u obou partnerů zhruba pětkrát větší, pokud ani jeden z nich není schopen dát v hádce průchod svým citům a emocím.

“Když se manželské páry dávají dohromady, jeden z jejich hlavních úkolů by mělo být zjistit, zda a jak jsou schopny se usmířit, pokud dojde ke konfliktu,” tvrdí vedoucí průzkumu, profesor Ernest Harburg z Michigaské univerzity. “Pokud nedáte průchod svému rozhořčení, pokud to děláte opakovaně a pokud přitom ještě máte pocit, že byste měl mít s partnerem soucit, a nehodláte konflikt řešit, pak máte zaděláno na opravdový problém,” řekl.

Dřívější studie ukazovaly, že snaha potlačovat svůj vztek zvyšuje riziko nemocí spojených se stresem, jako jsou srdeční problémy, případně potíže spojené s vysokým krevním tlakem. Nynější výzkum zkoumal dopad potlačovaného a skrývaného vzteku na míru úmrtnosti manželských párů.

Ze 192 sledovaných manželských párů, se 26 snažilo vyhnout jakémukoli konfliktu, zatímco ve 166 zbývajících dával aspoň jeden z partnerů průchod svému hněvu. Studie se uskutečnila v letech 1971 až 1988 na průměrném vzorku maloměstského obyvatelstva, kde většinu tvořily matky v domácnosti. Průzkum má pokračovat; podle profesora Harburga až analýza míry úmrtnosti u stejného vzorku populace po 30 letech poskytne kompletní doplňkové informace.

Autor: ČTK

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář