Postiženým lidem, kteří nemohou psát na klávesnici, může s psaním textu na počítači pomoci speciální program. Díky němu mohou svému laptopu či stolnímu počítači nadiktovat běžný dopis i odbornou stať. Vše ovládají jen hlasem.

Program MyDictate představili v sobotu v Praze na konferenci INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami odborníci z Technické univerzity v Liberci, kteří ho vytvořili.

“Program MyDictate umožňuje diktovat všem osobám s pohybovým postižením, které jsou schopny dobře vyslovovat a sledovat očima dění na obrazovce počítače,” uvedl Jan Nouza z Technické univerzity v Liberci.

Program obsahuje slovník s více než půl milionem slov, jejich tvarů a zkratek. Diktování v češtině je v porovnání s angličtinou poměrně složité. Český jazyk je totiž ohebný. Každé jméno má v jednotlivých pádech jinou podobu, slovesa se časují a pro jednotlivé rody mají odlišné tvary. Text je nutné diktovat ne plynule, ale po jednotlivých slovech, popsal Nouza. Pokud některý výraz ve slovníku chybí, může si ho uživatel do něj zařadit. Po hláskách ho vysloví a uloží. Aby zaznamenaný text byl co nejpřesnější, nastaví si uživatel svůj hlasový profil. Namluví stanovená slova. Napsané je možné rovněž jen za pomoci hlasu rovnou opravit.

Pro použití stačí běžný počítač

Na konferenci před třemi lety liberečtí odborníci představili program MyVoice, který lidem s pohybovým handicapem umožňuje ovládat počítač jen hlasem. Testovali ho se stovkou handicapovaných. Jedna z uživatelek díky němu nyní studuje a na internetu má i vlastní blog.

Program MyDictate na program MyVoice navazuje. Nouza řekl, že pro jeho použití stačí běžný počítač se zvukovou kartou. Program MyDictate začala vyrábět a prodávat jedna z libereckých firem. Stojí asi 9200 korun. Podrobnosti je možné najít na adrese www.fugasoft.cz v oddíle MyDictate. Podle organizátorů konference ze společnosti BMI na pořízení programu přispívá handicapovaným Konto Bariéry.

Liberečtí odborníci vytvořili i program Smart Room neboli Chytrý pokoj, který nyní testují. Díky němu je možné spotřebiče v místnosti ovládat hlasem. Po vyslovení jednoduchých povelů si tak člověk bez pomoci rukou rozsvítí, zapne televizi, přeladí kanál či zatopí.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář