Praha – Václavu Klausovi by se ve druhé prezidentské volbě nemusel postavit jenom dosavadní protikandidát Jan Švejnar. Ve hře budou možná i další tváře.

Komunisté už předem avizovali, že chtějí debatovat o nových jménech kandidátů a v dnešních Otázkách Václava Moravce na ČT takovou debatu nevyloučili ani lidovci. ?Nová volba je bod nula. Budeme muset zvažovat další varianty, včetně navržení nového kandidáta,? uvedl v ČT místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek.

Strany musí nového kandidáta do druhé volby navrhnout nejpozději do úterního večera. Šéf komunistů Vojtěch Filip proto už včera předal Jiřímu Paroubkovi seznam pěti kandidátů, o kterých by KSČM chtěla debatovat.

Seznam obsahuje jména šéfa Akademie věd Václava Pačese, předsedy Ústavního soudu Pavel Rychetského, bývalého ministra zahraničí Jiřího Dientsbiera a europoslankyně Jany Bobošíkové (nezávislá). Posledním navrženým je pak ombudsman Otakar Motejl. Ten svoji kandidaturu v neděli nevyloučil, podmiňuje ji však širokou podporou politických stran.

?O kandidatuře bych uvažoval tehdy, pokud by z boje o prezidentský úřad odstoupil profesor Jan Švejnar, který má jinak moji podporu. Nekandidoval bych proti Janu Švejnarovi, protože by to přispělo ke snazšímu vítězství Václava Klause. Alternativou Václavu Klausovi bych mohl být za podmínky širší podpory většiny parlamentních stran a tudíž zvolení,? napsal v písemném prohlášení pro ČT.

Králík z klobouku by pomohl současnému prezidentovi
Podle sociálních demokratů a strany zelených by ovšem nasazení nového kandidáta znamenalo spíše výhodu pro Václava Klause, který bude i ve druhé volbě jistým kandidátem ODS. ?Vytažení králíka z klobouku mezi první a druhou volbou jasně nahrává Václavu Klausovi,? varoval místopředseda zelených Ondřej Liška.

Sociální demokraté debatu o nových kandidátech zcela nevylučují, pravděpodobnější je ovšem varianta, že do druhé volby půjdou se stávajícím kandidátem Janem Švejnarem. ?Budeme jednat i s ostatními stranami. Střídání kandidátů by ale nebylo dobré a nahrávalo by zvolení Václava Klause,? odhadl druhý muž ČSSD Bohuslav Sobotka.

Před pátečním volbu se také zdá pravděpodobné, že prezident se opět bude volit veřejně. Zatím se na tom shodli komunisté, zelení i ČSSD ?Nevidím důvod proto, že pokud jsme tak učinili jednou, bychom to teď měli měnit,? uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Lidovci budou ještě o způsobu volby debatovat, ODS chce prosadit volbu tajnou.

Pokud budou zákonodárci prezidenta volit veřejně, volby se zcela jistě nezúčastní senátor Karel Barták (nezávislý za KDU-ČSL). ?Pan Barták sdělil, že se nezúčastní veřejné volby, protože s ní principiálně nesouhlasí,? uvedl Hošek. Barták přitom dopředu dával najevo, že by volil Václava Klause.

Zdroj: azpravy.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář