Hostem dnešního sněmu Akademie věd byl i prezident Václav Klaus. Ve svém projevu oponoval názoru, že aplikovanému výzkumu a průmyslovým inovacím se v České republice dostává podpory na úkor výzkumu základního.

Financování vědy je podle Klause třeba vnímat v kontextu ekonomické situace země. Rozhodování o penězích na vědu musí být součástí celospolečenské diskuse. “Na omezení příjmů si bude muset zvyknout i Akademie věd,” konstatoval Klaus. Podle něj je také třeba začít diskutovat o systémové změně akademie.

Prezident zdůraznil, že kvůli celosvětovému hospodářskému poklesu bude méně peněz na všechny rozpočtové kapitoly. Podle něj bude nutné po volbách přistoupit ke snižování deficitu a vláda, která se pro to rozhodne, bude muset rozsáhle škrtat ve všech kapitolách.

Prohlásil také, že v letech 2010 až 2011 bude AV i přes pokles státního příspěvku hospodařit s větším rozpočtem než v letošním roce. Podle Klause je třeba uvádět všechny finanční prostředky, protože i příjmy z fondů Evropské unie jsou ve skutečnosti rozpočtovými prostředky. Prezident se vyjádřil proti spolufinancování projektů EU, protože je to podle něj vnucování priorit zvenčí.

Položil také otázku, zda byla reforma AV provedená v minulosti dostatečná. ?V průběhu šestnácti  let redukovala Akademie věd počet svých pracovišť o třicet, z původních 84 na současných 54,” řekl v této souvislosti ve svém projevu na sněmu předseda akademie Jiří Drahoš.

Podle Klause je poměr mezi základním a aplikovaným výzkumem AV ve srovnání se západními zeměmi vychýlen směrem k základnímu výzkumu. Vyjádřil přesvědčení, že peníze by neměly směřovat k institucím, ale k jednotlivcům a k vědeckým týmům.

Prezident se pozastavil nad výroky Jiřího Drahoše, který ve svém projevu kritizoval změnu systému financování vědy. “Byl jsem poněkud překvapen ostrostí formulací, které použil. Zacházejme opatrně se slovy jako destabilizace vědy,” řekl prezident.

Václav Klaus a Jiří Drahoš. Na roli základního výzkumu se neshodnou.

Akademii zachránila nostalgie?

Minulý týden na snídani s podnikateli, pořádané týdeníkem Euro, Klaus mimo jiné poznamenal, že většina zemí takovou instituci, jako je česká Akademie věd, vůbec nemá a nepotřebuje ji. V devadesátých letech by podle něj už byla AV dávno zrušena, kdyby nebyl premiérem. Jako člověk vycházející z akademického prostředí k ní ale prý měl určitý vztah, a nechal ji proto přežít.

Foto: ČTK

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář