Praha – Ministerstvo zdravotnictví chce rozdělit dvacet miliard korun z transformace pojišťoven mezi lidi. Čtyřčlenná rodina by získala zhruba deset tisíc korun.

Pokud by se tak stalo, získal by jeden obyvatel na hlavu 2,5 tisíce korun. Z této částky by mohl hradit zejména doplatky na léky, regulační poplatky a nadstandardní péči.

Uvedl to v pondělí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), který dále uvedl, že by v budoucnu měl Všeobecnou zdravotní pojišťovnu vlastnit stát. Navrhl to v jednom ze svých sedmi reformních zákonů.

Ostatní zdravotní pojišťovny by se podle ministerského návrhu měly změnit na akciové společnosti, které by patřily soukromým subjektům.

?Nejde rozhodně o žádnou záhadu,? řekl k připravované transformaci pojišťoven Julínek. ?Cílem reformy je zajistit jejich lepší řiditelnost a transparentnost hospodaření,? uvedl Julínek.

Dodal, že v současnosti připravuje ministerstvo zdravotnictví paragrafové znění všech reformních zákonů, do které hodlá zakomponovat připomínky odborníků, universit i koaličních partnerů.

?Zdravotní pojišťovny jsou dnes provozovány ve zcela specifické formě. Za jejich hospodaření nikdo pořádně neručí, jejich majetek není majetkem ani státu, pojištěnců a plátců pojistného, ale ani původních žadatelů o jejich založení. To by se mělo změnit a hospodaření zdravotních pojišťoven zprůhlednit,? zdůraznil Julínek.

Přebytky na zvláštní účet

Ministerstvo dále navrhuje originální způsob použití hotovostních přebytků zdravotních pojišťoven a výnosů z privatizace. ?Jak hotovostní přebytky, tak veškeré výnosy z prodeje akcií zdravotních pojišťoven budou soustředěny na zvláštních účtu u ČNB a po vypořádání případných nároků původních žadatelů o její založení budou rozděleny všem příjemcům na speciální účty,? vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Ministerstvo odhaduje takto získanou částku na 20 až 25 miliard korun. Znamená to, že na počátku roku 2010 by průměrná rodina dostala až 10 tisíc korun.

?Tyto prostředky však budou účelově vázány a bude možno jimi hradit pouze výdaje spojené se zdravotnictvím, tedy poplatky na léky nebo částečně hrazené zdravotní služby,? upřesňuje Šnajdr.

Ve vládě zatím odloženo

Julínek zároveň odmítl slova stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha, podle něhož Všeobecná zdravotní pojišťovna, jejíž služby využívají dvě třetiny obyvatel ČR, by mohla mít soukromého vlastníka.

?Privatizace zdravotního pojištění je tunelem na cca 200 miliard ročního obratu pojišťoven. Na tomto procesu prodělají všichni občané a vydělá několik jen desítek akcionářů zdravotních pojišťoven,? prohlásil v pondělí Rath na tiskové konferenci.

Ministr Julínek jeho slova popřel. VZP bude v rukou státu, řekl. K ostatním pojišťovnám pak dodal: ?Ano, je to poprvé tunel, kdy peníze povedou do soukromých rukou, tedy občanům.?

Vláda měla sedm Julínkových zákonů n a reformu zdravotnictví projednat tento týden, nakonec je však odložila.

V reformním balíku se na finance zaměřují tři zákony ? o veřejném zdravotním pojištění, o zdravotních pojišťovnách a o Úřadu pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. Na kvalitu péče se zaměřují další tři zákony ? o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Sedmá norma se zabývá univerzitními nemocnicemi a zdravotnickými pracovišti.

Zdroj: azpravy.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář