Parazitický prvok toxoplasma zpomaluje reakční časy svého hostitele a tím zvyšuje riziko dopravních nehod. Čeští vědci zjistili, že to platí především pro řidiče s Rh negativní krevní skupinou.

Tým odborníků z Univerzity Karlovy a z Ústřední vojenské nemocnice své závěry publikoval ve včerejším vydání odborného časopisu BMC Infectious Diseases.

Prvokem Toxoplasma gondii je nakaženo 20 až 60 procent populace – poměr se v různých oblastech světa liší, u nás má toxoplasmu v těle asi třetina lidí. Už dlouho je známo, že tento parazit u svého hostitele zpomaluje reakční časy a dalšími způsoby ovlivňuje jeho psychiku.

Myš nakažená toxoplasmou reaguje pomaleji a snadno se nechá sežrat.Proč se tak děje, vysvětlil pro TÝDEN.CZ jeden z autorů nové studie, profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy: ?Toxoplasma se potřebuje dostat z mezihostitele, což je zpravidla myš nebo jiný drobný savec, do definitivního hostitele, jímž je kočkovitá šelma. Takže pokud parazit dokáže myš zpomalit nebo způsobí, že se bude méně bát, což zřejmě také dělá, má větší šanci, že myš bude sežrána a prvok se dostane do kočky, v jejímž těle se dokáže pohlavně rozmnožovat.”

Vojenští řidiči v roli pokusných králíků

Čeští vědci otestovali při nástupu na vojenskou službu 3900 budoucích řidičů vojenských vozidel na infekci toxoplasmou. Zaznamenali také jejich krevní skupinu. Po skončení vojenské služby se podívali na záznamy vojenské policie, z nichž vyčetli množství dopravních nehod u jednotlivých skupin řidičů.

Ukázalo se, že infekce zvyšuje 2,5krát riziko nehody u řidičů Rh-negativních, zatímco u řidičů Rh pozitivních se vliv infekce nijak neprojevuje. Autoři studie proto upozorňují, že by například Rh negativní piloti a dispečeři letového provozu měli být pravidelně na přítomnost parazita v organismu testováni.

Prvok Toxoplasma gondii - parazit ovlivňující psychiku hostitele.?Vypadá to, že dokud člověk není nakažen, je lepší, když je Rh negativní. Jeho reakční doby jsou lepší. Ale v okamžiku, kdy se nakazí, se u Rh negativních reakční čas výrazně zhorší, zatímco u Rh pozitivních se zhorší méně nebo vůbec,” říká Jaroslav Flegr.

Až do publikování těchto výsledků přitom nebylo známo, že by se Rh pozitivní a Rh negativní osoby v dospělosti svými vlastnostmi jakkoli lišily. Bylo pouze známo, že Rh pozitivní děti narozené Rh negativním matkám jsou ohroženy hemolytickou chorobou novorozenců.

Podle Jaroslava Flegra zatím zůstává záhadou, k čemu vlastně v lidském organismu slouží molekula, která zodpovídá za rozdíl mezi Rh pozitivitou a negativitou. ?Tušíme, že je to nějaká pumpa, která přenáší ionty přes membránu, ale neví se, jaké ionty a kde přesně.”

Výsledky aktuální české studie nabízejí vysvětlení, proč rozdíly v Rh faktoru vůbec existují – proč v tomto ohledu nejsou všichni lidé stejní. ?Tam, kde je toxoplasma, jsou na tom úplně nejlépe ti, co mají jednu variantu genu pro Rh negativitu a druhou pro Rh pozitivitu – takzvaní heterozygoti. Proto se v populaci udržují obě varianty,” říká Jaroslav Flegr.

Foto: profimedia.cz

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář