Sonda Phoenix poslala na Zemi zatím nejpodrobnější snímek marsovské půdy, na němž jsou shluky jemných zrnek smíšených s možnými minerály. Oznámili to v pátek vědci pracující na projektu sondy.

Větší část vzorku, který Phoenix sebral a nasypal do mikroskopu, má červenooranžové zabarvení, jež je typické pro marsovský povrch. Při zvětšení pak vědci objevili zelené částečky, což by mohl být olivín – minerál spojovaný obvykle se sopečnými erupcemi.

Půda rovněž obsahuje kulatá, černá sklovitá zrnka, která by mohla být sopečným sklem, říká Tom Pike, který vede geologický tým sondy Phoenix. “To, na co se díváme, je část historie marsovské půdy,” řekl Pike na tiskové konferenci v arizonském Tucsonu.

Nerost olivín už našla i sonda Spirit, která prozkoumávala oblast kolem marsovského rovníku od roku 2004.

Sonda Phoenix přistála v severní polární oblasti rudé planety 25. května a její mise má trvat nejméně tři měsíce. Jejím hlavním úkolem je pátrat na Marsu po stopách vody, která by naznačovala možnost výskytu života. Tento týden se sondě po několika dnech problémů podařilo dostat vzorek marsovské půdy do analytického zařízení TEGA, kde se nyní taví. Výsledky tohoto experimentu by ale měly být k dispozici až příští týden.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář