Japonci chtějí vlastní laser k ničení raket. Japonské ministerstvo obrany oznámilo překvapivou zprávu o svém záměru výrazně posílit možnosti státu výstavbou vlastní protiraketové obrany. Usiluje o prosazení vývojového projektu vlastního vysokovýkonového pozemního laserového zbraňového systému, který by byl schopen krátce po startu nepřátelské balistické rakety ji zničit obrovskou soustředěnou energií. Není pochyb o tom, že se jedná o úsilí čelit rostoucí hrozbě raketového úderu ze Severní Koreje.

Ministerstvo obrany má ambiciózní plán tento laserový systém instalovat rovněž na paluby bojových letounů. Údajně se jedná o podobnou technologii, která je uplatňována v americkém vývojovém projektu letounového laseru s názvem ABL (Airborne Laser), konkrétně v podobě systému YAL-1 na bázi letounu Boeing 707.

Japonsko usiluje o realizaci komplexního systému protiraketové obrany. Letos v březnu zahájilo proces rozmísťování amerického protiraketového systému Patriot k ničení balistických raket v konečné (tzv. sestupné) fázi letu. Od Spojených států koupilo dva systémy Patriot PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3), které rozmístilo na předměstí Tokia. Japonsko tím reaguje na severokorejský zbrojní program. Spojené státy již loni uvedly do provozu jeden obranný protiraketový systém v jižní části ostrova Okinawa. KLDR v létě 2006 v jednom dni uskutečnila test sedmi svých balistických raket, které dopadly do vod mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

Spolupráce Japonska se Spojenými státy v oblasti protiraketové obrany se stále prohlubuje. Japonsko se významnou měrou podílí na financování některých amerických vývojových projektů. Japonské ministerstvo obrany v poslední době rovněž poskytuje Američanům tajné informace, získané svými 28 radary a průzkumnými letouny. Spojené státy výměnou Japonsku umožňují přístup k tajným informacím o vývoji severokorejských balistických raket, které získává technologicky vyspělými průzkumnými systémy na družicích a letounech.

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář