Základní pravidlo zní: ?Každá porce sýru by měla mít stejný podíl kůrky”. Tím předejdeme tomu, aby byl někdo z ochutnávajících ochuzen, protože chuť není ve všech částech sýru stejná. Blíže ke kůrce bývá chuť o něco ostřejší než uvnitř hmoty. Odhalování těchto jemných rozdílů je tím pravým potěšením při ochutnávání. A to je také ten důvod, proč musíme dávat dobrý pozor, abychom vždy rozdělili kůrku rovnoměrně mezi jednotlivé porce.

Vhodné nástroje

Nůž na sýr
snadno poznatelný díky svým dvěma hrotům na konci trochu zahnuté čepele, tento nůž nemá většinou plnou čepel a v její ploše jsou vysekány otvory. Je vhodný na krájení měkkých sýrů, protože na něm zůstávají jen malé zbytky. Odkrojené kousky pohodlně nabodnete na rozdvojené ostří.

Hoblík na sýr
vhodný pro krájení sýrů na tenké plátky.

Struhadlo na sýr
struhadla mají různě velké otvory podle toho, jak jemně má být sýr nastrouhaný.

Drát na sýr
prodává se v různém provedení. Kovový drát je stejně tenký jako u kráječe na vajíčka a používá se ke krájení ušlechtilých plísňových sýrů, protože na něm ulpí minimální množství sýru (rokfór, Büche de chevre).

Škrabka na sýr ? speciál
tento speciální nástroj se používá ke krájení tvrdých sýrů, jako například je raclette, na tenké plátky.

Girolle
nástroj se používá jen pro jediný sýr ? Téte de Moine. Ze sýru se odkrojí horní kůrka jako víčko a potom se do středu vtiskne kovový kolík, na který se z vrchu nasadí speciální škrabka, otáčením se pak ze sýru odlupují zvlněné hoblinky.

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář