Bakteriální biofilmy jsou všude kolem nás – a dokonce i v nás. Bakterie tvoří povlaky na stěnách sprchového koutu, v odkapávači na nádobí i na našich zubech. Jsou prakticky nezničitelné. Leda že bychom využili jejich vlastní zbraně.

Bakterie tvořící biofilmy odolávají mechanickému setření, běžným čisticím prostředkům a mnohé i antibiotikům. Ve vlhkém prostředí se množí velmi snadno a pokud jsou mezi nimi patogenní druhy, přestavují zdravotní riziko.

Vědci z Harvardovy univerzity v aktuálním vydání časopisu Science přišli s objevem, který by mohl pomoci s bakteriálními povlaky bojovat.

Jak biofilm stárne, jeho zásobení živinami se zhoršuje, hromadí se odpadní látky a pro jednotlivé buňky začíná být stále výhodnější toto ?bakteriální velkoměsto” opustit a prát se s osudem na vlastní pěst.

Ukázalo se, že bakterie druhu Bacillus subtilis vytvářejí zvláštní aminokyseliny, které jim odpoutání se od biofilmu umožňují. Autoři výzkumu doufají, že přidání těchto aminokyselin do antibakteriálních čistících přípravků by mohlo vést k účinnějšímu odstranění biofilmů. Ověření této hypotézy si však vyžádá další výzkum.

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář