New York – Nabídka technologického gigantu Microsoft na převzetí jednoho z největších internetových portálů Yahoo za 44,6 miliardy dolarů vyvolala znepokojení společnosti Google. Ta se bude proti plánům Microsoft bránit u úřadů regulujících trh.

?Nepřátelská nabídka Microsoftu na převzetí Yahoo vyvolává znepokojující otázky,? uvádí na stránkách Google jeho viceprezident pro korporátní rozvoj David Drummond.

?Microsoft se již mnohokrát pokusil o vytvoření vlastnického monopolu a následné rozšíření své dominance na související trhy,? píše.

Členové právní komise amerického Kongresu by měli stížnost Googlu přezkoumat 8. února.

Microsoft se nicméně tím, že mu jde hlavně o posílení vlastních pozic právě vůči Googlu, netají. ?Spojení Microsoft a Yahoo vytvoří soutěživější tržní prostředí? Google dnes dominuje webu v oblasti online vyhledávání a reklamy,? uvedl v tiskovém prohlášení hlavní právník společnosti Brad Smith.

Google má podle něj tříčtvrtinový podíl na světových příjmech z internetového vyhledávání a jeho podíl dále roste. ?Nyní má více než 65 procent v USA a více než 85 procent v Evropě. Microsoft a Yahoo na druhé straně by dohromady měly zhruba 30 procent ve Spojených státech a 10 v Evropě,? tvrdí.

Yahoo nyní zvažuje, jakým způsobem se proti nepřátelské nabídce Googlu bude bránit. Respektovaný americký list Wall Street Journal uvádí, že v neděli došlo k rozhovoru mezi výkonným ředitelem Googlu Ericem Schmidtem a jeho protějškem z Yahoo Jerry Yangem o možné pomoci proti Microsoft.

Odborníci nicméně vzhledem k postavení Microsoft považují ?nabídkovou válku? o Yahoo za nepravděpodobnou.

Microsoft čelil antimonopolním stížnostem v minulosti již několikrát. V roce 2004 mu Evropská komise udělila pokutu ve výši 497 milionů euro za zneužívání dominantního postavení na trhu, v následném odvolání společnost neuspěla. Další dva případy Komise v současné době šetří.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář