Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně dnes ráno úspěšně odstartovala nosná raketa Ariane 5 ES, která do kosmu vynesla automatickou nákladní loď Jules Verne. Dosud nejkomplexnější kosmické plavidlo postavené v západní Evropě nese jméno známého francouzského autora vědeckofantastických románů a na oběžnou dráhu kolem Země dopraví zásoby pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Nákladní loď Jules Verne je první z nejméně pěti plánovaných bezpilotních zásobovacích lodí Evropské vesmírné agentury (ESA), které budou schopné na orbitální komplex dopravovat až devět tun jídla, paliva, vody, kyslíku a materiálů pro vědecké experimenty. To je zhruba třikrát více než v současnosti využívaná ruská nákladní plavidla Progress. Stálá posádka stanice bude moci využívat modul jako dalšího prostoru k provádění pokusů ve stavu beztíže.

S vesmírnou stanicí se Jules Verne spojí nejdříve za tři týdny, až se od komplexu odpoutá raketoplán Endeavour, který by měl odstartovat v úterý. Během této doby bude Jules Verne kroužit okolo Země a pozemní řídící středisko bude prověřovat jeho automatické přistávací mechanismy. U stanice bude tato loď “na jedno použití” kotvit asi půl roku. Postupně bude naplněna odpadky, které spolu s plavidlem shoří při návratu do zemské atmosféry.

Hlavní uplatnění pro loď nastane po roce 2010, kdy americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje ukončit provoz raketoplánů a tyto nákladní lodě budou jedinými dopravními prostředky, schopnými dopravit na ISS i větší konstrukční prvky. ESA počítá, že na oběžnou dráhu vyšle každý rok jeden tento stroj, jehož hodnota se pohybuje okolo miliardy eur (přes 25 miliard korun).

Start deset metrů dlouhého a 4,5 metru širokého válce byl několikrát odložen vinou technických problémů na zařízení a také kvůli katastrofě raketoplánu Columbia v únoru 2003, která zdržela úpravu ISS pro přistávání ATV.

Nedělní start byl premiérou i pro vylepšenou raketu Ariane 5 ES. Ta byla speciálně upravena pro vynesení 20 tun vážícího ATV. Raketa Ariane ještě nikdy nenesla tak těžké zařízení.

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář