Evropská komise obvinila Microsoft z nového porušování pravidel hospodářské soutěže. Podle Microsoftu to komise zdůvodňuje tím, že firma od roku 1996 začleňuje do svých operačních systémů pro osobní počítače internetový prohlížeč Internet Explorer. Stejný případ již v minulosti řešily americké soudy.

Komise zaslala Microsoftu “vyjádření námitek”, v němž formulovala předběžný názor na tuto záležitost. Podle něho firma integrací Exploreru do operačních systémů Windows omezuje konkurenci tak, že brání rivalům v rozvoji. Komise argumentuje, že rozhodnutí, které proti Microsoftu v této věci přijaly americké soudy, neznamenalo legalizaci propojení Windows – Explorer.

Microsoft uvedl, že názor komise studuje a má na odpověď čas dva měsíce. Firma může požádat komisi o oficiální slyšení.

Stížnosti konkurenčních webových prohlížečů na to, že americký gigant ke svému operačnímu systému Windows přidává prohlížeč Internet Explorer, začala komise prošetřovat zhruba před rokem. Spory ohledně praktik hospodářské soutěže vede EU s Mirosoftem již dlouhá léta.

Microsoft dostal loni v únoru od Evropské komise rekordní pokutu 899 milionů eur za to, že nedostatečně plnil její nařízení a náležitě nezpřístupnil informace o svých produktech konkurentům. Poskytovat informace konkurentům nařídila komise Microsoftu ve svém prvním zásadním antimonopolním rozhodnutí proti firmě z roku 2004.

Evropská komise už v minulosti Microsoftu kvůli zneužívání firemní dominantní pozice na trhu operačních systémů osobních počítačů vyměřila dvě pokuty. V roce 2004 firmu potrestala částkou 497 milionů eur a nařídila jí učinit nápravné kroky; v roce 2006 jí pak dala další pokutu 280,5 milionu eur za to, že se Microsoft nařízení dostatečně nepodřídil.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář