Bílý čaj
Bílý čaj není vůbec vystaven oxidačnímu procesu, listové pupeny se otrhávají ještě před rozvinutím, nechají se pouze zavadnout a po odpaření vody se suší. Bílý čaj disponuje velkým množstvím katechinu, který je
obsažen v čerstvých čajových lístcích. Aby se zamezilo tvorbě chlorofylu, je rostlina během růstu stíněna před slunečními paprsky. Pupeny mají stříbřitý vzhled a často se označují jako ?Silver Tips?. Čaj má specifickou čerstvou chuť, nálev velmi světle žlutozelenou barvu. Bílé čaje jsou relativně drahé a považují se za specialitu a čajovou delikatesu. Jsou produkovány pouze v Číně a na Srí Lance.

Čaje mimo kategorii

Pu-erh
Tento čaj je vystaven oxidačnímu procesu ještě několikanásobně déle než černý čaj a v oxidaci pokračuje i během uskladnění jako hotový produkt Je to jeden z nejkvalitnějších čajů vůbec. Pu-erh produkují tzv. ?velkolisté? čajovníky a je pojmenován podle stejnojmenného městečka v provincii Yunnan, která na jihu Číny sousedí s Laosem. Tento čaj se neskladuje v hermeticky uzavřených nádobách, ale nechává se dýchat, což dále ovlivňuje jeho vlastnosti. Tyto čaje mohou být staré 10?50 let, ovšem tomu odpovídá i cena.

Lisované čaje
Hotový čaj ? černý. Oolong, zelený se napaří a slisuje do formy ? cihla, kvádr, kulička, někdy je slepen rýžovým nálevem.

Práškový čaj ? japonská mačča
Velmi jemný zelený pudr, dříve pěstovaný v Číně, nyní pouze v Japonsku.

Ovocný čaje
Čaj ze sušeného ovoce a části sušených rostlin, podíl ovoce min. 50%.

Bylinný čaj
Čaj z částí bylin nebo jejich směsí s pravým čajem, ovocným čajem, podíl bylin min. 50%.

Instantní čaj
Instantní výrobek obsahující čajový extrakt a jiné složky.

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář