Praha – Pacienti by se mohli k některým zdravotnickým zákrokům dostat dříve než dosud. To by mohl být jeden z efektů nově vnikajícího internetového ?tržiště?, na kterém by mohly zdravotní pojišťovny smlouvat s nemocnicemi o nabízených a poptávaných zdravotnických výkonech.

Například na operaci totální endoprotézy kyčelního kloubu je v současnosti v některých regionech čekací doba dva a půl roku. Pojišťovny by ale přes ?e-burzu? mohly pro klienta sehnat operaci rychleji s tím, že by nemocnici nabídly zaplatit za zákrok větší peníze. Jako první o tom informoval Mf Dnes.
Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna se ale na internetový trh zatím nechystá. Otázkou je i to, zda elektronická burza nebude přinášet pacientům pouze nejlevnější péči bez ohledu na kvalitu.

Do elektronického systému na začátku prosince vstoupila jako první Česká národní zdravotní pojišťovna. ?Pokud se například v některém regionu objeví náhlá potřeba neočekávané operace, tak touto cestou můžeme velmi rychle najít zařízení, kde nám operaci pro našeho klienta zrealizují,? říká výkonný ředitel ČNZP Vladimír Šolc.

Podle něj se dá přes tržní princip získat nejen rychlejší péče, ale i vyšší kvalita. ?A trh určí, kde se nabídka s poptávkou potká. Není to centrální plánování,? uvádí Šolc.

Zástupci nemocnic jsou ale skeptičtější. ?Spíše mi to připomíná snahu nakoupit co nejlevnější péči. Nejlevněji ale vůbec nemusí být nejkvalitněji. Zdravotnictví a burza mi zkrátka nejde nějak dohromady,? říká Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic. Nabídkou a poptávkou by se podle něj mohlo řešit vykrývání určitých problémů jako je například aktuální problém přeplněných porodnic. ?Ale nemocnice musí držet stabilně kapacity jako rezervu. Nás spíše tedy zajímá základní paušál,? dodává Fiala.

Na elektronickou burzu se zatím příliš nehrne ani VZP. ?Internetové tržiště je, podle našeho názoru, výhodnější pro menší pojišťovny,? říká tisková mluvčí pojišťovny Jana Chloubová.

VZP podle ní na burzu vstoupí v případě, že by v oblasti některých výkonů byla účast výhodná. Pochybnosti má i o kvalitě.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář