Stoupající hladina moře má na svědomí pronikání slané vody do největší indické řeky Gangy. To ohrožuje ekosystém a na východě Indie mění rozlehlé plochy zemědělské půdy v pustinu, varovali dnes podle agentury Reuters klimatologové.

Studie Indické univerzity v Kalkatě zjistila překvapivý růst mangrovníků na březích řeky Gangy, uvedl Pranábes Sanjal, východoindický zástupce v National Coastal Zone Management Authority (NCZMA). Mangrovníky rostou na hranici mezi vodou a souší v takzvané brakické vodě – v oblastech, kde se mísí sladká říční voda s mořskou vodou. Dosud ve větším množství rostly až o 100 kilometrů níže po proudu na bažinatém poloostrově Sundarban, rozprostírajícím se na 26 tisících čtverečních kilometrech v největší deltě světa.

Mangorvy - specifický ekosystém, v němž se mísí slaná a sladká voda.“Tento jev se nazývá zvětšování slaného klínu a způsobuje zasolení podzemních vod v Kalkatě, proměňuje zemědělskou půdu v neúrodnou pustinu,” vysvětlil Sanjal, expert na globální oteplování.

Hladina moře stoupala v některých částech Bengálského zálivu ročně o 3,14 milimetru ve srovnání s globálním průměrem dva milimetry, a ohrozila tak nízko položené oblasti východní Indie.

Moře podle univerzitních expertů kdysi sahalo až k severnímu okraji Kalkaty, hlavního města indického státu Bangla. “Obáváme se, že to, co se stalo před 6500 lety, by se mohlo opakovat. Zjistili jsme, že se v řece vyskytuje více ryb ze slaných,” řekl Sanjal.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář