Německý mobilní operátor T-Mobile nabídne svůj telefon G1 v některých evropských zemích. Přístroj se dá od loňského října koupit v Británii a ve Spojených státech, v nejbližších týdnech však bude k dispozici v dalších zemích, včetně České republiky. G1 mohl být soupeřem přístroje iPhone od společnosti Apple.

Výrobcem přístroje G1 je tchajwanská společnost HTC. Telefon má například dotekový displej, klávesnici jako počítač, připojení k Wi-Fi nebo aplikace společnosti Google. Lze s ním tedy vyhledávat na internetu, používat e-mail či používat mapy.

“Přístroj G1 do 30. ledna nabídneme v Nizozemsku, České republice a Rakousku,” řekl  generální ředitel společnosti T-Mobile Hamid Akhavan. Přístroj, který využívá operačního systému Android od společnosti Google, bude od 2. února rovněž na německém trhu. Ještě do konce února se objeví i v Polsku.

Ve Spojených státech se G1 prodává za 179 dolarů (asi 3 760 Kč), je ale nutné uzavřít dvouletou smlouvu na využívání služeb operátora. Do konce roku 2008 se tam podle odhadů mělo prodat asi 400 tisíc telefonů. Akhavan ale odmítl sdělit přesný počet.

“Prodali jsme několik set tisíc telefonů. Prodej jednoznačně překonal naše očekávání,” řekl Akhavan k prodeji telefonu na americkém trhu. Přístroj G1 je podle šéfa T-Mobile nejúspěšnějším telefonem, jaký se kdy ve Spojených státech prodával.

G1 má být konkurentem iPhonu.

G1 za jedno euro a smlouvu na dva roky

V Německu se bude G1 prodávat za jedno euro (asi 27 Kč), i zde ale bude nutné uzavřít dvouletou smlouvu a využívat služeb operátora. Cenu přístroje pro český trh zpráva neuvádí.

Mobilní operátoři doufají, že díky multimediálním telefonům se jim podaří zvyšovat tržby z prodeje novějších služeb, jako je například přenos dat. Ceny hovorného totiž vytrvale klesají.

Google uvedl operační systém Android na trh v listopadu 2007. Systém je navržen právě pro mobilní přístroje a jedním z hlavních cílů je pokusit se, aby práce s internetem byla na mobilních přístrojích tak pohodlná, jako je na počítačích a laptopech.

Jak Google, tak Apple lákají tvůrce nových aplikací, aby pracovali právě s jejich systémy. Na rozdíl od společnosti Apple, která k operačnímu systému pro přístroje iPhone nechce nikoho pouštět, operační systém Android je otevřený ostatním vývojářům, kteří jej mohou podle potřeby pozměňovat.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář