Tým Michala Dvořáka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd objevil novou látku, která vyvolává “sebevraždu” nádorových buněk. Mohla by v budoucnu vylepšit metodu takzvaného fotodynamického efektu, která se užívá k léčbě rakoviny.

Fotodynamický efekt je jednou z perspektivních metod léčby nádorových onemocnění, která se už v některých zemích užívá. Vhodná je podle Dvořáka k léčbě snadno přístupných nádorů na povrchu těla nebo v tělních dutinách. Nevhodná je například k léčbě leukémie.

Při této léčebné metodě se zabíjejí nádorové buňky osvitem o vhodné vlnové délce. Využívají se k tomu chemické látky, takzvané fotosenzitizéry, které jsou přednostně pohlcovány nádorovými a nikoli normálními buňkami. Po osvícení laserovým světlem určité vlnové délky se fotosenzitizéry aktivují, a vzniknou tak reaktivní látky, které spouštějí buněčný mechanismus vedoucí k programované buněčné smrti.

Čeští vědci objevili nové velmi účinné fotosenzitizéry. Jedná se o deriváty porfyrinu. Jejich účinnost v laboratorních podmínkách u tkáňových kultur a u myší byla vyšší než u látek dosud používaných pro tento druh léčby v klinické praxi.

Na objevu Dvořák spolupracoval s kolegy z Vysoké školy chemicko-technologické a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář