Součástí sbírek Vojenského historického ústavu se stane lehký československý tank Škoda LT vz. 35. Před druhou světovou válkou tvořil páteř československých obrněných jednotek, ale žádný jeho exemplář se na území Česka nezachoval. Tank nyní na palubě nákladní lodi pluje přes Atlantik.

Zachovalý tank stál v muzeu americké armády v Aberdeenu, kam se jako kořist Američanů dostal na konci druhé světové války. Teď ho americká vláda darovala Vojenskému historickému ústavu. Darovací smlouvu podepsal v USA ředitel ústavu Aleš Knížek.

V pátek vyplula z amerického přístavu Baltimore loď, která stroj zhruba do deseti dnů dopraví do Hamburku. Tam bude naložen na automobilový tahač, který ho odveze do Česka, kam by mohl dorazit kolem 10. října. Knížek uvedl, že nejprve bude tank umístěn ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku, kde ho odborníci prohlédnou a zakonzervují.

Čím byl tank vyzbrojen?
Hlavní zbraň tanku tvořil kanon Škoda A-3 ráže 37 mm s drážkovanou hlavní L/40 (německé značení 3,7cm KwK 34 (t) L/40) se zásobou 80 nábojů. Náměr děla byl -10 stupňů až +25 stupňů. Sekundární výzbroj tvořily dva kulomety ZB 35 nebo 37 (německé značení MG 35 (t) nebo MG 37(t)) s 2 500 náboji.

Česká veřejnost by ho mohla poprvé spatřit v Den válečných veteránů 11. listopadu v Armádním muzeu na Žižkově v Praze. Tam zůstane do jara příštího roku, kdy začne jeho celková rekonstrukce, která podle Knížka může trvat až 1,5 roku. Jejím cílem mimo jiné je, aby tank byl pojízdný a mohl se představit třeba při různých ukázkách vojenské techniky, uvedl ředitel Vojenského historického ústavu. Po rekonstrukci bude tank umístěn v muzeu v Lešanech.

Zařazení tanku do sbírek ústavu považují vojenští historici za jednu z nejvýznamnějších událostí v jeho téměř devadesátileté historii. Lehké tanky Škoda LT vz. 35 byly do výzbroje československé armády zařazeny v polovině 30. let. V roce 1938, kdy Německo stupňovalo tlak na odtržení československého pohraničí, tvořily páteř československých rychlých divizí. Po německé okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 převzala tyto stroje do své výzbroje německá armáda. Naprostá většina z nich byla zničena v bojích druhé světové války.

Kolona předválečných lehkých tanků na dobovém snímku.

Podobný osud měl i tank, který je teď na cestě z USA do Česka. Vyrobila ho firma ČKD Praha. Československá armáda ho převzala 15. září 1937 a začal ho používat Pluk útočné vozby č. 2 se sídlem ve Vyškově. Při mobilizaci v září 1938, která byla reakcí na německý nátlak na Československo, se stal součástí 2. roty mobilizačního praporu lehkých tanků Lt.3 a byl nasazen v jižních Čechách a na Slovensku. Po okupaci Čech a Moravy ho Němci zařadili do výzbroje své armády. V závěru druhé světové války ho ukořistila americká armáda a byl zařazen do sbírek jejího muzea v Aberdeenu.

Československý LT 35 se vrací domů z USA na palubě nákladní lodi.

Foto: VHÚ

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář