Jaká je kvalita širokopásmového připojení v České republice? Na tuto otázku lze najít odpověď v nejnovější studii oxfordské Sa?d Business School a univerzity ve španělském Oviedu, která zahrnuje výsledky měření z 66 sledovaných zemí po celém světě.

Studie vznikla na základě analýzy dat získaných z portálu Speedtest.net. Kvalita se hodnotila na základě rychlosti stahování, posílání dat a míry zpoždění. Měřena byla rovněž míra dostupnosti.

Díky skutečnosti, že si Česká republika polepšila ve všech třech hlavních ukazatelích, obsadila celkově 29. místo z 66 sledovaných zemí. Největší nárůst představovala rychlost stahování, která se podle studie za poslední rok zvýšila o 85 procent, a to z 3612 kb/s na 6682 kb/s. Zlepšila se také rychlost odesílání dat směrem od uživatele, a to o 71 procent, což v absolutním vyjádření znamená posun z 1413 kb/s na 2416 kb/s. Poslední kritérium určující kvalitu internetu, míra zpoždění, se v porovnání s rokem 2008 zmenšila o 54 procent, když ze 79 milisekund klesla na 37 milisekund.

Co se týče dostupnosti, která je nezbytnou podmínkou toho, aby měli lidé ke kvalitním internetovým službám přístup, skončila Česká republika na 33. místě. K rychlému internetovému připojení má v současné době přístup už více než polovina českých domácností – konkrétně 54 %, což představuje 11% nárůst proti loňsku.

Brno porazilo Prahu

Autoři výzkumu věnovali pozornost také kvalitě broadbandu v největších městech s více než milionem obyvatel. Praha se v tomto žebříčku vyšplhala na 37. místo z 242 sledovaných měst. Kdyby však z důvodu nižšího počtu obyvatel pod jeden milion nebylo vyřazeno Brno, zvítězilo by nad Prahou s umístěním na 18. pozici.

Nárůst kvality širokopásmového připojení se v posledním roce zasloužil o to, že se Česká republika zařadila do skupiny zemí, které kvalitou broadbandu splňují požadavky na současné služby. Mezi ty patří vedle běžného prohlížení webu například využívání sociálních sítí, stahování hudby, jednoduché streamované video nebo využití internetu k práci z domova. Česko však zatím nesplňuje kvalitativní požadavky kladené na budoucí služby typu sdílení kvalitních videí, HD IPTV nebo vysílání kvalitních živých přenosů přes internet.

Ze světa

Průměrná světová rychlost downloadu se zvýšila o 49 procent na 4,75 Mb/s, upload vzrostl o 69 procent na 1,3 Mb/s. Na prvním místě se umístila Jižní Korea, jež předběhla Japonsko. V Evropě se nejvyšší kvalitou širokopásmového připojení může pochlubit Švédsko, které je v celosvětovém žebříčku čtvrté za Hongkongem.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář