Praha – Ačkoliv prezident Václav Klaus představuje Česko jako ostrůvek stability v hospodářsky rozbouřeném moři Evropské unie a premiér Mirek Topolánek si žádnou zásadní krizi, která by se na zemi valila, nepřipouští, občané i firmy to vidí jinak.

Řadoví zaměstnanci se obávají, že v nastávajícím roce přijdou o práci a nebudou schopni splácet své dluhy. Velké množství podniků, zejména v automobilovém průmyslu, se na nastávající pokles výroby chystá už nyní a připravuje propuštění části osazenstva. Týká se to mimo jiné Škody Auto, Tatry, Visteonu Autopal či AAA Auto.

Těžké časy, které ČR čekají, se projevují už nyní. Řada velkých firem, které loni svým zaměstnancům platily třinácté platy, je letos neposkytne.

Firmy hodlají šetřit

Co je ale horší, v příštím roce omezí přes sedmdesát procent podniků své investice a nebudou rozšiřovat výrobní kapacity. Avíce než čtvrtina sáhne právě k redukci pracovních míst.

?Dopady světové ekonomické krize staví většinu našich firem do situace, kdy jsou nuceny omezovat svoje investiční plány a musí šetřit. Jednou z možností úspor je zmrazení nebo zpomalení růstu platů,? uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Zaměstnanci a odboráři si podle něj musí uvědomit, že v situaci, kdy scházejí finanční prostředky, mají dvě možnosti. Buď přistoupí na udržení počtu pracovních míst, nebo si vymohou zvýšení platů, to však může být vykoupeno určitou redukcí počtu pracovních míst.

?Za klíčové považujeme, jak se k celé situaci postaví česká vláda. Její aktivní role může výrazným způsobem pomoci překlenout problémy, se kterými se firmy dnes potýkají,? dodává Kužel.

Komora podle něj podpoří ty kroky vlády, které pomohou podnikatelům v jejich současné nelehké situaci. Kužel především vítá možnost rychlejšího čerpání prostředků z evropských fondů. Firmy však mají problém s předfinancováním projektu i s jeho spolufinancováním. Častým problémem je získat peníze z bank, a tím na evropské fondy vůbec dosáhnout.

?Navrhujeme proto snížení základní sazby DPH, snížení vedlejších nákladů práce a rychlé spuštění státních zakázek, jež jsou připraveny, na dobudování infrastruktury,? zdůraznil Kužel.

Na otázku, zda v příštím roce hodlá rozšiřovat své výrobní kapacity, odpovědělo z osloveného vzorku 1161 firem kladně jen 330 z nich (28,7 procenta). Naopak většina (83,7 procenta) firem, které potvrdily plánované omezení, tak učiní prostřednictvím snížení výroby a desetina z nich uzavře některou ze svých poboček. Podniky se v rámci úspor nevyhnou ani redukci počtu pracovních míst. Chystá se k tomu více než čtvrtina firem, ale téměř dvě pětiny v tom v tuto chvíli nemají ještě jasno.

Vláda předloží soubor opatření

Na recesi, do níž se dostává eurozóna včetně hlavního obchodního partnera ČR, Německa, začíná vládní kabinet nicméně reagovat. Premiér Topolánek chce totiž zítra poslancům prezentovat soubor opatření ke světové finanční krizi. Bude to jeden z bodů mimořádné schůze sněmovny svolané na žádost ODS. Včera premiér v televizi Prima připustil, že by vláda mohla nepřímo podpořit české vývozce. Ministr financí Kalousek už v polovině minulého týdne řekl, že vláda bude mít plán pro případné zpomalení ekonomiky, detaily ale nesdělil.

Zdroj: azpravy.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář