Praha – Čeští mobilní operátoři jsou na nohou. Jejich zákazníky někdo obvolává z pirátského čísla 88213213039. Hovor může přijít pěkně draho, asi sto korun za minutu.

Desítkám a možná i stovkám lidí v Česku se v uplynulých dnech objevil zmeškaný hovor, který začínal předvolbou 882. Když náhodou dotyčný zavolá zpátky, ozve se mu hláška v češtině a angličtině s tím, že hovor nejde uskutečnit.

?Jde o jedno satelitní číslo 88213213039, které prozvání čísla v českých sítích,? říká tisková mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová. ?Čeští zákazníci pak, pokud nejsou dostatečně prozíraví, na toto číslo volají zpátky. Za hovor zaplatí 110 Kč,? konstatuje.

Podle ní nejde o podvodné volání v klasickém slova smyslu, jen o využití nepozornosti nebo neopatrnosti. Jak uvádí internetový server Novinky, předvolba 882 patří mobilnímu operátorovi Thuraya z neupřesněné arabské země.

?Hovorů jsme zatím registrovali několik desítek, ale číslo bude v síti T-Mobile každým okamžikem zablokováno. Stále ale doporučujeme našim klientům, aby byli ostražití při volání na neznámá čísla, zvláště pak zahraniční. Obdobné pokusy totiž nelze vyloučit ani do budoucnosti,? uvedla včera Deníku Martina Kemrová.

Další významný operátor, společnost Telefónica O2, zaregistroval několik stovek telefonátů s předvolbou 882. Číslo ale zablokoval už v neděli, zákazníci se na něj nedovolají.

?Vzhledem k tomu, že volání obtěžovalo naše klienty, rozhodli jsme se následně zablokovat i volání z tohoto čísla do naší sítě,? sdělil tiskový mluvčí Telefónica O2 Martin Žabka. ?Podle předběžných statistik bylo obtěžováno několik stovek našich zákazníků, ale žádný z nich se na uvedené číslo nedovolal,? dodal.

Jak napovídají ohlasy ze zahraničí, Česká republika není jedinou zemí, která se stala obětí podezřelého čísla 88213213039. Set­kali se s ním například Nizozemci, Belgičané či Rusové. (vj)

Zdroj: azpravy.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář