Východní Čechy – Psychiatrička říká: ?Sebepoškozování se stává rituálem, který může přerůst v myšlenky říznout se ještě hlouběji.?

?Prostě jdete do kuchyně, čapnete nůž, chvíli přemýšlíte a pak se říznete. Strašně to bolí a to je uklidňující,? uvedla na svém blogu (internetových poznámkách, pozn.red.) dívka s přezdívkou kola.kola. Je závislá na sebepoškozování.

Žiletka, nůžky, střepy, nebo nůž. Mladých lidí, kteří si záměrně ubližují, podle odborníků na lidskou duši přibývá.

?Nemají se komu svěřit. A vlastně ani nechtějí. Je to způsob, jak dát průchod přepětí, které cítí, ale také jak se vůči němu zocelit. Jsou obklopeni spoustou možností. Jenže mnoho z nich není skutečných. Jsou třeba jen na stránkách časopisu, nebo na internetu,? vysvětlila psychiatrička Helena Machová z Chrudimi.

Problém se mezi dospívajícími rozšířil natolik, že někteří východočeští pedagogové a pracovníci středoškolských domovů mládeže ?dostali za úkol? své svěřence dokonce hlídat.

?Řekli, že sebepoškozování je v současné době hlavně doménou dospívajících, kteří vyznávají módní styl emo. U dětí na internátu máme nepozorovaně kontrolovat, zda nemají pořezané končetiny. Co je emo a jak se pozná, ale s kolegy netušíme,? uvedla vychovatelka z Pardubicka.

Proto jsme oslovili deset psychiatrů z východních Čech. Ani jeden z nich nevěděl, co si pod pojmem emo kultura představit, přestože se ve svých ordinacích, jak sami přiznali, s lidmi závislými na sebepoškozování setkávají. Souvislosti mezi sebepoškozováním a určitým životním stylem či filosofií, jakou emo v každém případě je, psychiatrička Helena Machová přesně popsat nedokázala. Upozornila však na jeho tragické důsledky, které ať už u ?emo dětí? nebo ostatních dospívajících může mít.

?Takový člověk potřebuje individuální psychiatrickou péči. Sebepoškozování se pak totiž stává rituální záležitostí a přerůstá až k myšlenkám, zda neříznout hlouběji,? uvedla.

Chmurný styl emo chtěli v Rusku zakázat

Mládež příliš trpí depresemi, stoupá počet sebevražd. Ruští zákonodárci chtěli zakázat chmurný styl emo, postihovat chtěli i webové stránky věnované této životní filozofii.

Podle ruských politiků i části veřejnosti emo styl stojí za zhoršujícím se psychickým stavem dospívajících. Duma proto v rámci Vládní strategie pro sféru duchovního a etického vzdělávání projednávala zákon, který by měl omezit ?nebezpečné mládežnické trendy?. Emařům by byl dokonce zakázán i vstup do administrativních budov.

Vyznavači emo stylu se spojování se sebepoškozováním a propagací sebevražd brání. Podle odborníků přesto může u mladých jejich identifikace s touto pochmurnou, depresivní a plačtivou filosofií prohloubit jejich psychické problémy natolik, že se k sebepoškozování mnohem snáze uchýlí.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář