Se spamem, který den co den zahlcuje naše e-mailové schránky, by se mohl vypořádat program inspirovaný lidským imunitním systémem. Vědci z americké Indiana University tuto možnost představili na mezinárodní konferenci o umělém životě, která se tento týden koná v anglickém Winchesteru.

Odhalování spamu je založeno na zdánlivě jednoduchém třídění zpráv na neškodné a závadné. Autoři nevyžádaných zpráv však neustále vymýšlejí nové způsoby, jak ochrannými filtry proklouznout. Nejtvrdším oříškem pro tvůrce ochranného softwaru je nutnost najít přesnou hranici mezi škodlivou a bezpečnou poštou tak, aby uživatelům do schránky padalo co nejméně spamu, ale zároveň aby žádný důležitý e-mail neskončil v koši.

Imunitní systém v našem těle si počíná podobně. Jeho úkolem je likvidovat všechny patogeny (viry, bakterie, plísně…), které se snaží lidský organismus napadnout. Pokud je imunitní systém až příliš citlivý, považuje za cizorodé i některé buňky, které jsou tělu vlastní. Místo ochrany před infekcí pak nadělá jinak zdravému tělu pořádné problémy. Mezi takzvaná autoimunitní onemocnění patří i tak závažné choroby jako roztroušená skleróza. Není proto divu, že imunita představuje systém neustále jemně nastavovaný tak, aby dělal co nejméně chyb. Každá by totiž mohla být fatální.

Napodobením imunitních mechanismů proto lze navrhnout počítačový program, který bude nejen pasivně třídit e-mailovou korespondenci podle jednou daných kritérií, ale bude se přizpůsobovat a zdokonalovat.

Program se stále učí

Vědci se inspirovali jedním konkrétním mechanismem imunitní odpovědi, na kterém se podílejí tři různé druhy buněk. Ty reagují jednak s cizorodými tělesy, jednak spolu navzájem. Výsledkem je složitý systém pozitivních i negativních zpětných vazeb, který zajišťuje, že nebezpečná cizorodá tělesa jsou zničena, zatímco tělu vlastní buňky se nemusejí ničeho obávat. Vzájemné vztahy mezi buňkami je možno popsat matematickými rovnicemi, které jsou základem nového programu.

Na e-maily můžeme pohlížet jako na potenciální vetřelce analogické s nepřátelskými bakteriemi nebo viry. Cizorodá tělesa jsou v lidském těle buňkami imunitního systému “rozebrána na součástky” a jejich bílkovinné zbytky jsou vystaveny na buněčném povrchu jako jakési trofeje. Další buňky tyto pozůstatky prozkoumávají a učí se podle nich vetřelce rozpoznávat.

Nově navržený software si počíná podobně: z e-mailů vytahuje jednotlivá slova, ze kterých se pokouší poznat, zda jde o spam, nebo o neškodnou poštu. Jakmile je program spuštěn, začne se probírat e-maily a zkoumáním slov v nich obsažených se postupně učí. Nemá tedy jednou provždy nastavené filtry, ale pravidla pro rozpoznání spamu průběžně zdokonaluje a upřesňuje.

Dosavadní výsledky naznačují, že tento přístup inspirovaný biologií může kvalitu antispamových programů zvýšit. Na rozdíl od dosud běžných programů si nový přístup zachovává dobré výsledky bez ohledu na poměr mezi spamem a poctivými e-maily. Autoři nicméně přiznávají, že jejich přístup není samospasitelný. Spíše než o výměnu starého softwaru za nový půjde o integraci “imunitního” přístupu do stávajících programů.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář