Washington – Po návratu Atlantisu má Pentagon nebe volné a může se nyní pokusit sestřelit svůj nefunkční špionážní satelit, který by se jinak mohl z orbitu zřítit do atmosféry.

Spojené státy by mohly sestřelit svůj nefunkční špionážní satelit již ve čtvrtek.

Americké námořnictvo je připraveno odpálit raketu SM?3 z lodi v Tichém oceánu a zničit spionážní družici, které se říká USA 193. Ta přestala komunikovat jen několik hodin poté, co byla v polovině prosince roku 2006 vyslána na orbit.

Pentagon minulý týden sdělil, že se americké námořnictvo má na rozkaz prezidenta George Bushe pokusit tento satelit sestřelit.

Důvodem je obava, že by družice mohla sestoupit do atmosféry a že by pak z její palivové nádrže mohl začít unikat prudce jedovatý hydrazin.

Námořnictvo doufá, že zničí družici těsně před tím, než vstoupí do atmosféry, tedy zhruba ve výšce 240 kilometrů nad zemí.

Potřebuje však, aby raketa zasáhla sférickou palivovou nádrž družice, která obsahuje 450 kilogranů zmíněného hydrazinu. Ten by se pak rozptýlil bezpečně ve vesmíru.

Pokud by se jí to nepovedlo, hrozilo by, že se hydrazin z nádrže dostane do atmosféry.

Pentagon však sdělil, že nejdříve se musí bezpečně vrátit ze své mise raketoplán Atlantis, a teprve poté se námořnictvo může pokusit o sestřelení satelitu. Atlantis přistál ve středu a vojáci mají tedy volnou oblohu.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář