Santiago de Chile ? Archeologové nalezli důkazy o životě skotského námořníka Alexandera Selkirka, který dokázal sám několik let přežít na opuštěném ostrově.

Na základě jeho životního příběhu vytvořil Daniel Defoe nesmrtelný román Robinson Crusoe.

Zajímavé nálezy, o kterých informoval odborný archeologický list, byly objeveny při vykopávkách na Ostrově Robinsona Crusoea západně od Chile.
Ostrov původně nesl název Más a Tierra, ale v roce 1966 ho chilská vláda přejmenovala právě po hrdinovi Defoeova románu.

Robinson se jmenoval Alexander

Defoevův zřejmě nejznámější román byl inspirován skutečným příběhem Alexandera Selkirka, který byl ze svého osamělého života na ostrově zachráněn v roce 1709. Na ostrově sám přežil čtyři roky a čtyři měsíce.

Na základě nálezu jam, ve kterých byly původně zapuštěné sloupy, soudí odborníci, že si Selkirk vybudoval dva přístřešky na mořském břehu. Umístil je tak, aby měl dobrý výhled na moře a mohl sledovat případné proplouvající lodi.

Kromě pozůstatků přístřešků objevili archeologové také navigační zařízení z počátku 18. století. Kapitán lodi, která Selkirka zachránila, se zmiňoval o tom, že námořník měl u sebe nějaké nástroje, s jejichž pomocí prováděl matematické výpočty.

Dále hovořil o tom, že Selkirk lovil divoké kozy, což mu zachránilo život od smrti hladem. Pro toto tvrzení ovšem archeologové důkazy nenašli.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář