Dokonalé tělo, ale také osobnost, charisma i um rozhodují prý při výběru dívek do modelingových agentur. Na trhu s krásou podle specialistů mají šanci spíše ty hubenější. Chorobná snaha vyrovnat se idolům ze světových mol se však nevyplácí.

Míry pro krásu
“Pro nás je důležitá souměrná, pěkná postava, která splňuje požadované míry. To je ale pouze jeden z faktorů. Při výběru modelky záleží také na tom, jak je fotogenická nebo jaká je to osobnost,” řekla ředitelka agentury Bohemia model management Soňa Zoglauerová.

Podle odborníků na krásu jsou požadavky na modelky mnoho let prakticky stejné. “Klasické jsou míry 90-60-90. To se nemění. Tolerují se plus mínus dva centimetry. Takové nedostatky se dají dohnat sportem,” řekl Vlastimil Vonášek z agentury Czech Models. Problémy s extrémně hubenými dívkami agentura, která objevila slavnou Evu Herzigovou, prý nemá. “Spíše bojujeme s nadváhou. Dívky, které trpí anorexií, mají problém se někde ukazovat,” uvedl.

Nejžádanější velikost? 36
Skandál, který nedávno vypukl kolem příliš hubených modelek na týdnu módy ve Španělsku, se podle Vonáška českých poměrů netýká. “Je to jednorázová akce. Rozhodně po nás nikdo nechtěl, abychom dávali větší prostor baculkám. Žádné požadavky nepřehodnocujeme,” uvedl.

Podle specialistů je nežádanější velikostí pro předvádění na módním molu číslo 36. Dívky, které takové modely předvádějí, prý nemusejí být vyzáblé. “Mají normální tvary,” míní Vonášek.

Podle světoznámého fotografa Roberta Vana jsou velmi hubené modelky mezi nejžádanějšími. Není to však všeobecný trend. “Záleží na tom, kam je posíláte. Když je to k Diorovi, chtějí hubené. Na prádlo to ale nejde. Tam jsou žádané spíš plnější tvary. Podprsenka by tam neměla žádný úspěch, kdyby dívka byla příliš hubená,” řekl Vano.

Individuální vkus
Módní návrhářka Hana Havelková je přesvědčena, že vyzáblé tělo modelu zdaleka ne vždy svědčí. “Je to individuální. Podle typu módy i podle toho, pro koho ji děláte. Když určité věci předvádějí nezralé, šestnáctileté a vyhublé modelky, vlastně mi to ubližuje,” řekla. Podle ní je nesmyslné tvrzení, že jsou to právě návrháři, kdo nutí modelky k extrémnímu hubnutí. “Rozčiluje mě, že to všichni svádějí na návrháře. Osobně preferuji modelky ženštějších tvarů,” uvedla.

Připustila však, že pro určitý typ módy jsou hubené postavy potřebné. “Mladistvý styl vyžaduje spíše chlapecké postavy. Do večerních šatů však je žádaný ženský styl,” míní designérka, která letos oblékla finalistky Miss ČR. Večerní robu připravila také pro Taťánu Kuchařovou, která Česko reprezentuje na Miss World ve Varšavě.

“Dávám přednost modelce, která má výraz, má něco v hlavě a je to na ní vidět. Když jde po molu, musí z ní něco vyzařovat. Model by se měl propojit s osobností modelky,” zdůraznila. Připouští ale, že menší velikosti vypadají lépe nejen na modelkách, ale také na figurínách nebo i na ramínku. “Jsou však prakticky neprodejné,” uvedla. Určité trendy jsou pak podle ní “nad rámec zdravého rozumu”.

Úzké boky jsou nutností
Klienti modelingových agentur nicméně většinou chtějí na přehlídky hubené a vysoké modelky. “Při castingu mají přednost. V současné době ale je navíc populární trend velmi úzkých boků,” uvedla Zoglauerová. “Domnívám se, že vznikl velkým přívalem Rusek a Ukrajinek do zahraničních agentur. V Miláně, Paříži a New Yorku jsou žádané a objevují se při velkých kampaních prestižních značek. Většinou mají postavu desetiletých děvčat,” upozornila.

Ředitelka modelingové agentury připouští, že touha vyrovnat se těm nejúspěšnějším nutí dívky k hubnutí. Ve své praxi také naráží na problémy s anorexií a bulimií. “Setkáváme se s tím a snažíme se tomu předejít. Modelkám radíme, jak upravit jídelníček a jak cvičit,” říká. Vadí jí však prý jednostranný pohled na tento problém. “Znám modelky, které mají 86 centimetrů přes boky a nemají žádné potíže s anorexií nebo bulimií. Jejich dispozice jsou takové geneticky,” uvedla.

Modelky a anorexie
Podle přednosty Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jiřího Bertana není žádná přímá souvislost mezi touhou mladých dívek vyrovnat se úspěšným modelkám a rostoucím počtem onemocnění anorexií a bulimií. “Těžko by se dokazoval příčinný vztah mezi obrázky v časopisech a inspirací pro dospívající dívky. Mnohdy je to ovlivněno tím, že se brání vzniku projevů dospělosti jako sekundárních pohlavních znaků. Není to pouze o napodobování. Mnohdy je váha pod hranicí přijatelnou pro modelky,” uvedl. Právě jeho ústav léčil modelku Pavlu Sudovou.

Fotograf Robert Vano přitom míní, že problém s anorexií modelek nehýbe současným trhem s krásou. “Zažil jsem 60. léta, když topmodelkou byla Twiggy. Celý svět chtěl být jako ona. Dnes to není tak vážné,” uvedl. Názory na módní tvary se podle něj pořád mění. “Trendy trvají čtrnáct dnů, móda sezonu a styl zůstane navěky. Žádané budou pořád modelky zdravých tvarů,” uzavřel.

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář