Mezi nejznámější anglické sýry patří: Cheddar, Blue Stilton, Red Leicester, Cheshire, Lancashire, Caerphilly a další.

Red Leicester
Je to jemný sýr s trochu drobivou tvrdou konzistencí a jasně červenou barvou uvnitř, kterou získává přidáním rozdrcených semínek oreláníku barvířského původem z Jižní Ameriky. Uzrává po dobu 10 ? 12 týdnů. Má výraznou nezaměnitelnou ořechovou chuť se slabou citrónovou pachutí, čímž je nezaměnitelný s jiným anglickým sýrem.

Čedar
Sýr známý od 16. století, kterého se na světě produkuje a kupuje nejvíce. Původně pochází z Anglie z hrabství Somerset a své jméno dostal podle města, kde se začal vyrábět ? Cheddar.

Jde o přírodní sýr z kravského plnotučného mléka, plně vyzrálý je trochu drobivý, skoro tvrdý. Normální barva sýru je od bílé do světle žluté, ale do některých čedarů se přidává barvivo, které jeho barvu změní na žlutooranžovou. Čedar má aromatickou pikantní, lehce ořechovou chuť. Mladý čedar je velice jemný, ale čím déle zraje, tím ostřejší chuť získává, což je většinou 9 ? 24 měsíců. Na rozdíl od některých jiných sýrů jeho jméno není chráněno, a proto je používáno a zneužíváno mnoha výrobci z celého světa. Používá se k přípravě sýrových mís, nákypů nebo k zapékání.

Blue Stilton
Pochází z Velké Británie a jméno dostal podle vesničky Stilton. Jeho výroba je chráněna autorskými právy a je povolena v hrabstvích Nottinghamshire, Derbyshire a Leicestershire. Stilton má tvar válce se silnou tvrdou nepopraskanou kůrou. Sýrové těsto má barvu slonové kosti s rovnoměrně rozloženým modrým žilkováním. S přibývající zralostí se sýr stává krémovější, tmavší a s výraznějším žilkováním. Chuť je plná, bohatá a máslová, protože sýr obsahuje až 55% tuku v sušině. Stilton má silné aroma, které se zralostí nabývá na ostrosti. Sýr se prodává nejméně tři měsíce starý, nejlepší bývá v období od září do Vánoc, protože je vyroben z letního mléka. Dříve se portské víno nalévalo přímo do válcového otvoru v rozkrojeném sýru, ten se přikryl odkrojenou částí a nechal odpočívat, poté se změklý sýr jedl lžící. Další použití sýru je na sýrové mísy a saláty.

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář