Ministerstvo školství chce spustit program Návrat, jehož cílem je finanční podpora návratu úspěšných vědců z ciziny domů. Chce také zahájit program částečné ochrany českých výzkumných pracovišť před únikem mozků do zahraničí. Oba programy připravil ještě tým bývalé ministryně Miroslavy Kopicové.“Máme připraveny dva nové programy na podporu lidských zdrojů pro výzkum, experimentální vývoj a inovace,” potvrdil týdeníku Euro ministr školství Josef Dobeš (VV). Smyslem programu Návrat má podle něj být vznik podmínek k návratu špičkových výzkumných pracovníků do ČR a podpora jejich zájmu o kvalifikovanou práci v české výzkumné sféře. “Celkem máme na tento účel vyčleněno čtyřicet milionů,” uvedl.

Druhý program s názvem ERC CZ má k dispozici 40 milionů korun a zaměřen je na projekty tzv. hraničního výzkumu. “Jde o projekty, které uspěly v hodnocení odbornými panely Evropské rady pro výzkum, ale nebyly vybrány kvůli nedostatku peněz,” popsal ministr Dobeš.

K přilákání elitních vědců ze zahraniční by měl napomoci i další z programů ministerstva. V rámci operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost už vyhlásilo průběžnou výzvu až do roku 2011 a k dispozici bude podle Dobeše 1,5 miliardy korun. Peníze jsou určeny na vytváření špičkových výzkumných týmů, které by měly pracovat v rámci vznikajících center excelence typu CEITEC, ELI nebo Biocev. Podle informací Eura se už nyní zájemci přihlásili o více než půlmiliardu korun.

Zdroj: tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář